• VLT AQUA Drive

  Czyni sterowanie aplikacjami wodno-ściekowymi dziecinnie proste

  Oszczędność energii

  Oszczędność miejsca

  Redukcja kosztów

  akwarium

 • VLT HVAC Drive

  Inteligentny element inteligentnego budynku

  Nieski koszt inwestycji i eksploatacji

  Energooszczędność

  Tryb uśpienia pompy - Sleep mode

  Optymalizacja zużycia energii AEO

  Kompensacja przepływu

 • CERTYFIKAT BREEM

  Certyfikat energooszczędności BREEAM (Buiding Research Establisment Environmental Assessment Method) dla budynków użyteczności publicznej staje się standardem takim, jak np. klasa A+ dla sprzętów gospodarstwa domowego. Zrównoważone budownictwo jest w Polsce nową i niezbędną potrzebą społeczną.

  wskaźniki

 • Zawory odcinające p. poż.

  Gwarancja dostawy wody w przypadku braku napięcia zasilania

  Największe ciśnienie wody w instalacji hydrantowej

  asc

 • ADAP-KOOL

  Zoptymalizowane systemy Danfoss ADAP-KOOL zapewniają kompleksowe rozwiązania

  Odpowiednio dopasowany system do wielkości  sklepu pozwala zaoszczędzić energię nawet o 33%

  Bezpieczeństwo żywności i zgodność z systemem HACCP

  przemysł

> > 208-czym-sa-agregaty-skraplajace

Czym są agregaty skraplające?

agregat

Agregaty skraplające to urządzenia, które najczęściej kojarzone są ze standardowymi instalacjami klimatyzacyjnymi. Warto jednak zaznaczyć, że ich zastosowanie jest o wiele szersze, ponieważ nadają się one zarówno do schładzania, jak i ogrzewana pomieszczeń. Klasyczny agregat składa się ze sprężarki, zbiornika cieczy, skraplacza, armatury odcinającej i przewodów. Dodatkowo nowsze modele wyposażone są również presostaty zabezpieczające. 

Budowa agregatu skraplającego

Budowa agregatu skraplającego uzależniona jest przede wszystkim od jego przeznaczenia. Na rynku dostępne są modele, w których wykorzystana została technika sprężarek hermetycznych oraz sprężarek typu digital – scroll. W urządzeniach o większej mocy korzysta się przeważnie z półhermetycznych sprężarek tłokowych, w których dodatkowo wmontowuje się regulację wydajności. Części agregatu osadzone są na wspólnej ramie i połączone są między sobą siecią przewodów. Jeszcze na etapie produkcji agregaty są osuszane, napełniane suchym azotem lub olejem i zamykane. To właśnie w takim stanie agregaty dostarczane są na miejsce montażu – jedyne co należy zrobić, to połączyć je z parownikiem i dołączyć do sieci elektrycznej.

Co warto wiedzieć?

Agregaty skraplające współpracują najczęściej ze sklepowymi meblami chłodniczymi, ladami samoobsługowymi, witrynami i gablotami. Większych urządzeń używa się przeważnie do chłodzenia małych komór w chłodniach żywnościowych oraz komór o składanych pojemnościach. Z uwagi na specjalistyczne zastosowanie wszystkim agregatom stawia się wysokie wymagania techniczne. Warto wspomnieć przede wszystkim o: niskim zużyciu energii, kompaktowej budowie oraz możliwości pełnej automatyzacji. Należy również zdawać sobie sprawę, że prawidłowa praca urządzenia zależy przede wszystkim od prawidłowego doboru komponentów i montażu.