• VLT AQUA Drive

  Czyni sterowanie aplikacjami wodno-ściekowymi dziecinnie proste

  Oszczędność energii

  Oszczędność miejsca

  Redukcja kosztów

  akwarium

 • VLT HVAC Drive

  Inteligentny element inteligentnego budynku

  Nieski koszt inwestycji i eksploatacji

  Energooszczędność

  Tryb uśpienia pompy - Sleep mode

  Optymalizacja zużycia energii AEO

  Kompensacja przepływu

 • CERTYFIKAT BREEM

  Certyfikat energooszczędności BREEAM (Buiding Research Establisment Environmental Assessment Method) dla budynków użyteczności publicznej staje się standardem takim, jak np. klasa A+ dla sprzętów gospodarstwa domowego. Zrównoważone budownictwo jest w Polsce nową i niezbędną potrzebą społeczną.

  wskaźniki

 • Zawory odcinające p. poż.

  Gwarancja dostawy wody w przypadku braku napięcia zasilania

  Największe ciśnienie wody w instalacji hydrantowej

  asc

 • ADAP-KOOL

  Zoptymalizowane systemy Danfoss ADAP-KOOL zapewniają kompleksowe rozwiązania

  Odpowiednio dopasowany system do wielkości  sklepu pozwala zaoszczędzić energię nawet o 33%

  Bezpieczeństwo żywności i zgodność z systemem HACCP

  przemysł

> > 210-klimatyzacja-w-miejscu-pracy

Klimatyzacja w miejscu pracy

Klimatyzacja

Aktualnie obowiązujące przepisy prawne zobowiązują pracodawcę nie tylko do zachowania odpowiedniej temperatury w miejscu wykonywania pracy, ale również do regularnej konserwacji nawiewów. Warto również wiedzieć, że za posiadanie brudnych lub nieprawidłowo ustawionych urządzeń klimatyzacyjnych ustawodawca może nałożyć na pracodawcę karę grzywny. 

Jaką temperaturę należy zapewnić pracownikom?

W pomieszczeniach, w których wykonywana jest praca, temperatura powinna być dobrana tak, aby sprzyjała jej wykonywaniu. Co prawda nie istnieje odgórnie narzucona wartość minimalna, niemniej jednak przyjęło się, że nie powinna być ona mniejsza niż 18 stopni Celsjusza. Istnieją jednak wyjątki  od tej reguły – jeżeli zachowanie niskiej temperatury jest warunkiem koniecznym do utrzymania prawidłowego procesu produkcyjnego, to wówczas pracownik nie może domagać się jej podniesienia. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że panująca w miejscu pracy temperatura ma bardzo duży wpływ na jakość wykonywanych czynności - im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym ciężej się skupić i zebrać myśli.

Rola klimatyzacji w firmach

O zaletach posiadania klimatyzacji w miejscu pracy można pisać bez końca. Warto tu wspomnieć chociażby o wyjątkowym komforcie termicznym oraz możliwości precyzyjnej regulacji wilgotności powietrza. Zwłaszcza latem, kiedy temperatura za oknem przekracza trzydzieści stopni Celsjusza, ustawienie odpowiedniej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb człowieka, temperatury wydaje się błogosławieństwem. Przy ustawianiu urządzenia należy zadbać o to, aby strumień zimnego powietrza nie był skierowany w kierunku, w którym przebywają pracownicy. Zanim chłodne powietrze z wentylatora dotrze do człowieka powinno być najpierw wymieszane z ciepłym powietrzem z otoczenia.